hatartalanosszefogasbeszamolo

Nagy érdeklődés kísérte Szabolcs-Szatmár-Bereg megye világtalálkozói programját

A Megmaradás Templomától a „Makovecz-városon” át az Aranyosszigetig


Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a magyarországi díszvendége a nemrég megkezdődött VI. Magyar Világtalálkozónak, s ebből az alkalomból  „Határtalan összefogás a magyar vidékért” címmel május 14-én, szombaton egész napos eseménysorozatra került sor a megye három településén. A program az árvíz sújtotta falu, Nagygéc  Megmaradás Templomának kertjében rendezett ünnepséggel kezdődött, majd ökumenikus Istentisztelettel folytatódott, azután Csengeren a megye és a város állami, társadalmi életének vezetőivel találkozott a világtalálkozói küldöttség, s közös ebéden vettek részt. Majd délután Aranyosapátiba látogattak, ahol konferencia, értéktár avatás, s kulturális gálaműsor zárta a napot. Ma művészeti kiállítás nyílik Szegeden, a Feketesas Szalonban, majd az Iránban élő Sinai-Varga Gizella festőművész életmű-kiállítása zárul a budapesti Várkert Bazárban, este pedig  Vallások párbeszéde címmel civilek baráti beszélgetésére, találkozójára, közös vacsorájára kerül sor.

Nagygéc - Megmaradás templom és emlékpark

A szabolcsi  Nagygéc falu az  1970-es árvíz során csaknem teljesen elpusztult, lakosai elmenekültek, csak a református templom épülete maradt meg,- ezért nevezték el a Megmaradás Templomának. Ennek  Emlékparkjában, a Himnusz közös éneklésével   kezdődő rendezvényen először Kozma Péter Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormánymegbízott, majd dr. Simai Zoltán, Csenger város címzetes főjegyzője, és  Kovács Sándor országgyűlési képviselő köszöntötte a megjelenteket. Ezt  követően  dr. Tanka Lászlónak, a Magyar Világtalálkozó elnökének gondolatait hallgathatták meg a jelenlévők, majd a vásárosnaményi Esze Tamás Kórus mutatta be műsorát.

Az ünnepség ökumenikus Istentisztelettel folytatódott a Megmaradás Templomában, ahol  Szalay Kont, a Szatmári Református Egyházmegye esperese, Bélbász-Szűcs Andrea  református lelkész,Bartha Gyula lelkész és   Márku János plébános celebrált. Az Istentisztelet után Szabó János, a Csengeri Helytörténeti Múzeum igazgatója tartott rövid ismertetőt a ,,Megmaradás Templomáról, az Emlékparkról és a Megmaradás Házában található, Nagygéc történetét feldolgozó, folyamatosan bővülő kiállításról.

 Csenger: kerekasztal-beszélgetés, városnézés

Csengeren a „Makovecz-város” városközpontjának megtekintésével kezdődött a program, majd a Makovecz Imre Általános Iskola gyönyörű aulájában ebéddel egybekötött kerekasztal beszélgetésre került sor a világtalálkozói küldöttség és a helyi önkormányzat, a civil és vállalkozói szféra képviselőivel. A csengeri Orfeusz Egyesület citerazenekarának műsora után a házigazdák nevében Dócs Attila, Csengeri Világklub-elnök üdvözölte a vendégeket, köztük Kozma Péter Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormánymegbízottat,  Bucsi Katalin megyei Világklub-elnököt, dr. Tanka Lászlót, a Magyar Világtalálkozó elnökét, Bokor Balázs nagykövetet. Majd Joó Géza szóvivő mikrofonja előtt a vendégek közül többen bemutatkoztak, így Ahmed Szliman Mauritániából, Miguel Segunda és Marisa de Loures Feljo Angolából, illetve Portugáliából, Hegyi Ferenc (Francisco Montano Filho) Brazíliából, Szatmári Friderika az Amerikai Egyesült Államokból, Páll Kornél Ciprusról, Kárpátaljáról Lovas Ilona, Perduk Beáta  Tiszapéterfalváról, Bokotel Olga Nagyszőllősről, László Gábor polgármester a Felvidéki Nagymadról,  Sárdi Rózsa , az Értékteremtők Országos Szövetségének elnöke, Fülemen Róza franciaországi társelnök,s bemutatkoztak a régió világklub-vezetői is, Nagyné Varga Mária, Székely Lászlóné, Koleszár Andrásné, Kovács Lászlóné és még mások.

Aranyosapáti: értékteremtés, emlékhely-avatás, Pünkösdi Gazdatalálkozó

Délután Aranyosapátira látogatott a világtalálkozói csoport, ahol „Pünkösdi Gazdatalálkozót” – ezen belül kiállítást és szakmai fórumot, kulturális gálaműsort rendezett a Falvak Kultúrájáért Alapítvány,  Nick Ferenc elnök irányításával az úgynevezett Aranyosszigeten. A programon részt vett és felszólalt dr.Tilki Attila országgyűlési képviselő, Kazsuk Csaba Aranyosapáti polgármestere, számos önkormányzat képviselője. Dr.Tanka László, a világtalálkozó küldöttség vezetője, Joó Géza szóvivővel - hasonlóképpen a csengeri programhoz- itt is bemutatta a csoport több tagját, közöttük az Egyetemes Kultúra Lovagjait: Bokor Balázs nagykövetet és Ahmed Szlimant, a mauritániai Világklub elnökét.

A Tisza Völgye Minőségi Védjegyeket Baracsi Endre, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye közgyűlésének alelnöke adta, dr. Polyák Albert, a Nemzeti Művelődési Intézet főigazgatója pedig az értékteremtés fontosságáról tartott figyelemre méltó előadást, majd Kovács Ferenc író, költő, a Norvégiai Világklub elnöke adta át  az „Elszármazott magyarok emlékhelyét”, az úgynevezett „csónakos emlékművet”, a szatmárcsekei Korpás István fafaragóművész alkotását.  Mint Nick Ferenc elnök  elmondotta, a Falvak Kultúrájáért Alapítvány pünkösdi hagyományteremtő programja évről évre újabb családokkal kívánja bővíteni az elszármazottakra való emlékezést, egyúttal ráirányítani a hátrányos helyzet összefogással és példamutatással való leküzdhetőségére. A késő estébe nyúló  kulturális gálaműsor keretében számos együttes, énekes, előadóművész hagyományteremtő csoport bemutatkozott, valamint kiállításokra, bemutatókra is sor került, majd a napot hangulatos zenés, táncos batyusbál zárta.